RO | EN

Program

Vineri, 01 Octombrie
14:00
Deschiderea oficială a Bienalei Art Encounters 2021 – OUR OTHER US
ISHO
  
 
15:00 - 17:00
Tururi ghidate în expoziții cu artiștii și curatorii invitați
  
 
16:00
Manuel Pelmuș, „Permanent Collection”, ongoing action (cu: Mihai Mihalcea, sound design: Ion Dumitrescu)
Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
  
 
  
Sâmbătă, 02 Octombrie
10:00
Brunch & talks cu artiștii, curatorii invitați și mediatorii Contrasens
FABER
  
 
11:00
Manuel Pelmuș, „Permanent Collection”, ongoing action (cu Mihai Mihalcea, sound design Ion Dumitrescu)
Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
  
 
12:00
Conferință susținută de Bernard Blistène
Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara / Sala 2
  
 
14:00
Workshop comunitar cu artista Suzanne Husky, organizat în parteneriat cu BETA - bienala timişoreană de arhitectură
Strada Lunei, Timișoara
  
 
16:00
Proiecție video și dezbatere, IRWIN
Casa Tineretului / FITT
  
 
  
 
18:00 - 23:30
Opening Party
acces pe bază de bilet de intrare
spațiu exterior ISHO
  
Duminică, 03 Octombrie
  
 
  
 
14:00
Manuel Pelmuș, „Permanent Collection”, ongoing action (cu Mihai Mihalcea, sound design Ion Dumitrescu)
Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
14:00 - 16:00
Lectură de poezie în conjuncție cu expoziția „Aripa secretă” – Johannes Heldén și Bogdan Ghiu
Muzeul Național de Artă Timișoara
  
 
17:00
Lansare de carte
Librăria La Două Bufnițe
  
 
  
Marți, 05 Octombrie
  
 
  
 
  
Miercuri, 06 Octombrie
  
Joi, 07 Octombrie
  
 
  
Vineri, 08 Octombrie
  
 
  
Sâmbătă, 09 Octombrie
11:00-13:30
Monotremu/Minitremu: „Artă-mă – feluri de a experimenta artele”
pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
  
Duminică, 10 Octombrie
  
 
  
 
17:00
Dialog Dan Alexe și Mircea Mihăieș
Muzeul Național de Artă Timișoara
  
Marți, 12 Octombrie
  
 
  
 
  
Miercuri, 13 Octombrie
  
 
  
Joi, 14 Octombrie
  
 
  
Vineri, 15 Octombrie

OPEN STUDIOS WEEKEND
(atelierele de artist din Timișoara deschise publicului)
  
 
  
 
11:00-24:00
Noaptea Albă a Galeriilor – Nocturnă expozițională la Fundația Art Encounters
Birourile ISHO
  
 
  
Sâmbătă, 16 Octombrie

OPEN STUDIOS WEEKEND
(atelierele de artist din Timișoara deschise publicului)
  
 
11:00-13:30
Monotremu/Minitremu: „Artă-mă – feluri de a experimenta artele”
pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
  
Duminică, 17 Octombrie

OPEN STUDIOS WEEKEND
(atelierele de artist din Timișoara deschise publicului)
  
 
11:00
Tur ghidat al expoziției „Aripa secretă” cu Andrei Jecza
Muzeul Național de Artă Timișoara
  
 
11:00-12:30
Atelier pentru copii (6-12 ani) cu Gabriela Robeci (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens)
Birourile ISHO
  
 
15:00-17:00
Tur ghidat specializat pentru adolescenții și tinerii pasionați de artă, cu Ioana Terheș (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens)
Institutul Francez Timișoara și FABER
  
Marți, 19 Octombrie
  
 
  
 
  
Miercuri, 20 Octombrie
  
 
  
Joi, 21 Octombrie
  
 
  
Vineri, 22 Octombrie
  
 
18:00
Lansare de carte
Librăria La Două Bufnițe
  
 
  
Sâmbătă, 23 Octombrie
11:00-13:30
Monotremu/Minitremu: „Artă-mă – feluri de a experimenta artele”
pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
  
Duminică, 24 Octombrie
  
 
  
Marți, 26 Octombrie
  
 
  
 
  
Miercuri, 27 Octombrie
  
 
  
Joi, 28 Octombrie
  
 
18:00
Lectură și discuție moderată de Cosmin Ciotloș în cadrul Festivalului Internațional de Literatură de la Timișoara – „Poeți ai generației 80”
Muzeul Național de Artă Timișoara
  
 
  
Vineri, 29 Octombrie
  
 
  
Sâmbătă, 30 Octombrie
11:00-13:30
Monotremu/Minitremu: „Artă-mă – feluri de a experimenta artele”
pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
16:00
Lansare de carte
Librăria La Două Bufnițe
  
 
  
Duminică, 31 Octombrie
11:00
Artiști români în expoziție, tur ghidat cu Sorina Jecza
Muzeul Național de Artă Timișoara
  
 
  
 
  
Marți, 02 Noiembrie
  
 
  
 
  
Miercuri, 03 Noiembrie
  
 
  
Joi, 04 Noiembrie
  
 
  
Vineri, 05 Noiembrie
  
 
  
 
18:00
Lansare de carte Institutul Prezentului: AFTERWORD. The second life of books.
Lansări de carte de artă, artiști timișoreni: catalogul Constantin Flondor (2021), publicația expoziției 24 de argumente (2020) și Diet Sayler, Pentru o structurare aleatorie a spațiului, 2019, ediție în cadrul seriei Parkour
  
Sâmbătă, 06 Noiembrie
10:00-17:00
Simpozion închidere Bienala Art Encounters 2021. COMUN/ITATE, tactici de a fi împreună, conferință internațională Institutul Prezentului
  
 
11:00-13:30
Monotremu/Minitremu: „Artă-mă – feluri de a experimenta artele”
pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
12:00
Performance Manuel Pelmuș, „Permanent Collection” (cu Mihai Mihalcea, sound design Ion Dumitrescu)
Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”
  
 
  
 
18:00
Curator Talk cu Adrian Notz în cadrul Școlii curatoriale de toamnă organizată împreună cu Centrul Cultural Clujean
FABER
  
 
18:30
Prezentarea rezultatelor Școlii curatoriale de toamnă
FABER
  
 
19:00
Closing Party
  
Duminică, 07 Noiembrie
  




Fundaţia      
Echipă      
Parteneri      
Presa      
Ediţia 2015      
Ediţia 2017      
Ediţia 2019      
Contact      
                    
logo Bienala Art Encounters conceput în studioul de design Synopsis | logo Bienala 2021 conceput de Alice Voinea
   
Fundaţia      
Echipă      
Parteneri      
Presa      
Ediţia 2015      
Ediţia 2017      
Ediţia 2019      
Contact